Nevšední slovo pro všední den

Lék pro celý svět
Zřetelně jsem slyšel Efrajima (tj. Izrael), jak si stýská: „Potrestal jsi mě a byl jsem ztrestán, býval jsem jak nezkrocený býček. Obrať mě, chci se vrátit, vždyť ty, Hospodine, jsi můj Bůh. Po svém návratu chci činit pokání, po svém poučení budu se bít v prsa, stydět se a hanbit, že nesu potupu svého mládí.“ Což je mi Efrajim syn tak drahý, dítě mého potěšení? Kdykoli však o něm mluvím, znovu a znovu si ho připomínám. Proto je mé nitro nad ním zneklidněno. Slituji, slituji se nad ním, je výrok Hospodinův. Jer 31,18-20 )
Pokání
Občas navštěvuji jednu sestru v Domově pro seniory v Brně-Bohunicích. V tomto týdnu bude mít 95 let, mentálně je velmi svěží. Protože ji teď navštívit nemohu, tak jsem jí v neděli nechal na vrátnici psané blahopřání a včera jsem jí telefonoval. Mluvila víc ona; mj. se vyslovila v tom smyslu, že současná epidemie je Božím trestem za bezbožné jednání lidí. Netušila, že se dotkla tématu trestu, o kterém se tolikrát píše v proroku Jeremjášovi, jehož čtení a výklady v tomto týdnu ukončíme.
Víckrát jsem přemýšlel o tom, proč prorok probírá téma trestu za hříchy Božího lidu tolikrát. A ještě spíš: proč muselo Judské království počínaje králem a konče posledním bezejmenným prožít opakované vojenské obléhání (tj. hladovění), dobývání Jeruzaléma a dalších judských měst s množstvím mrtvých a nakonec odvlečení do babylonského zajetí? Hodiny jsem probíral různá místa v proroctví. Výsledek tkví podle mne v tom, že lid, který Hospodin vyvolil, dal mu zaslíbenou zem a tam ho budoval, se od Boha odvrátil, neposlouchal Boží slovo skrze proroky a nečinil pokání.
Když si uvědomíme, jak žije Česko, jak žije kdysi křesťanská Evropa a celý západní svět, jak si počínají mocnosti apod., jak ale často jednáme i my sami, přijdeme k tomu, že i nám a současné generaci chybí pokání. Chybí nám jak smýšlení kajícníků, jako byli David (2S 12,16nn), Jób (Jb 42,2nn) a jiní, tak i postoje přímluvců jako byli Mojžíš (4M 12,13; 14,13nn aj.), Nehemjáš (Neh 1,5nn) a třeba Komenský. V tomto ohledu mě zaujala kajícná modlitba arcibiskupa Graubnera, kterou jsem už dvakrát obdržel mailem. Je možné se k ní připojit. A kdo byste chtěli své modlitby zdůraznit půstem, pak to můžeme v tomto týdnu udělat ve čtvrtek, v pátek či v sobotu, jak to komu vyhovuje. Zmíněnou modlitbu najdete na:
https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200315modlitba-arcibiskupa-olomouckeho-jana-graubnera
Pavel Lukáš